Pocta bratřím Čapkům

FROM THE NEW YORK PREMIERE OF R.U.R. in 1923
Karel CapekOpera o třech dějstvích od Zdeňka Blažka, adaptace Jan Jirásek. Libreto je založeno na stejnojmenné divadelní hře Karla Čapka z roku 1921.
Zdeněk Blažek Milan Kaňák Pawel Janicki Jan JirasekJana Prekova Woody Vasulka Petr Vrana
PARTNERS
MARS Media Archiv Prague National Theatre Brno WRO Center for Media Art
SUPPORT
Culture 2000 Programme Czech Cultural Department

Úvodem

INSTALLATION BY WOODY VASULKA
www.vasulka.org
Kinetic Media
Machine Media (PDF)

"Nemyslel jsem na Roboty, ale na lidi. (.) Uvažoval-li jsem o něčem usilovně při stavbě dramatu, tedy to bylo o těch šesti nebo sedmi lidech, kteří měli být představiteli lidstva (.)"
Karel Čapek roku 1921.


Nejúspěšnějšími vyslanci Česka nebývají vždy jen sportovci a jejich sportovní výkony, ale také nové myšlenky, mezi nimiž vyniká umělá bytost, kterou bratři Čapkové pojmenovali ROBOT. Ve dvacátých letech minulého století se Roboti poprvé ukázali v Čapkově divadelní hře R.U.R. (Rossum´s Universal Robots) a vzbudili obrovskou pozornost na všech význačných světových scénách. Svět si záhy toto nové české slovo osvojil. Pro dnešek jsou Roboti a umělá inteligence fenoménem průmyslu, obchodu i umění.

Občanské sdružení MEDIA ARCHIV vrací Robota na scénu v podobě multimediálního hudebního díla, inscenovaného na umělém ostrově, neboť již Karel Čapek situoval děj R.U.R. na mořský ostrůvek.

V dále uvedené prezentaci je projekt umělého a navýsost uměleckého ostrova, který umožňuje přiblížit divákům těmi nejmodernějšími prostředky naplňovaný odkaz bratří Čapkú, a to v každém městě napojeném na hustou síť evropských vodních cest! MEDIA ARCHIV chystá několikaleté turné dvoudenního programu (v prvním dni pro operní publikum se zahajovacím malým festivalem "Nights of Robots" pro široké spektrum diváků) a chce navázat tak na úspěšnou premiéru v brněnském Národním divadle, která proběhla za podpory Ministerstva kultury ČR a programu Culture 2000 EU.

Významnou předehrou dále prezentovaného ambiciózního projektu Floating Island, jehož cílem je šířit české umění po evropských vodních cestách, je již zmíněná performance, chystaná v Praze - Pocta bratřím Čapkům "Noc Robotů"

Support

Project is supported by the Czech Cultural Department and the Culture 2000 programme of the European Union.

R.U.R. Rossum's Universal Robots, 2008