Pocta bratřím Čapkům

FROM THE NEW YORK PREMIERE OF R.U.R. in 1923
Karel CapekOpera o třech dějstvích od Zdeňka Blažka, adaptace Jan Jirásek. Libreto je založeno na stejnojmenné divadelní hře Karla Čapka z roku 1921.
Zdeněk Blažek Milan Kaňák Pawel Janicki Jan JirasekJana Prekova Woody Vasulka Petr Vrana
PARTNERS
MARS Media Archiv Prague National Theatre Brno WRO Center for Media Art
SUPPORT
Culture 2000 Programme Czech Cultural Department

obsah, cíl, přínos

Hlavním smyslem celovečerní slavnosti s pracovním názvem Noc Robotů je připomenout odkaz bratří Čapků a soudobými uměleckými prostředky reflektovat jejich dílo.
Hlavním přínosem události je, že se odehraje v místě rodiště Robota za pozornosti partnerských medií, domácích i zahraničních návštěvníků Prahy. Jmenovité autorství ve světě nejfrekventovaněji používaného českého slova robot, připisovaného jednomu z bratří Čapků, je zahaleno tajemstvím. Tak, jak se vynořilo "artificiální" slovo robot, tak se v realizaci tohoto projektu zhmotní ve formě sousoší, vynořeného ze dna Vltavy (viz dále uvedená obrazová část presentace projektu).
Propagace a reklama události proběhne formou plakátů, "street-promotion", web bannerů, na redakčních stránkách novin a časopisů a v nekomerčních vysílacích časech rádií a TV. První pražská Noc Robotů se zároveň stane předehrou projektu Floating Island, jehož cílem je šířit českou kulturu a umění v Evropě.

R.U.R. Rossum's Universal Robots, 2008