petrvrana.eu

Mnichovský diktát, drama jedné noci, trauma jednoho národa

Motto: „Mnichovská dohoda byla událostí, která poznamenala, nebo ovlivnila atmosféru v naší zemi a její dějiny na dlouhá desetiletí. Proto je velmi důležité, aby byla trvalým tématem naší reflexe.“ (Václav Havel) Letos uplyne 75 let od nešťastných mnichovských událostí. Petr Vrána ve spolupráci s MČ Praha 12 a společností Media archiv připravil výstavu připomínající tuto smutnou kapitolu z dějin českého národa. Ta je instalována ve vstupním, třípatrovém traktu bývalého Prioru na Sofijském náměstí a bude k vidění do 26. října 2013.

Odchod Jaromíra Weinbergera do exilu  zobrazuje jeho obývací pokoj v okamžiku příprav na cestu

Na vernisáži 25. září kromě autora promluvili senátor Tomáš Grulich, šéfredaktor Radia Praha Miroslav Krupička a starosta Prahy 12 Petr Prchal. Přítomni byli i další zástupci radnice: místostarostové Zlatuše Rybářová, Hana Jandová, Jiří Fremr, neuvolnění radní Miroslava Veselíková a Petr Hána a také vedoucí odboru školství, kultury a vzdělávání Ivan Martínek.

Výstava propojuje na malé ploše tři související témata: Podepsání Mnichovské dohody, odchod tisíců lidí do exilu (Media archiv zvolil jako typického představitele Jaromíra Weinbergera) a projekt Památníku československého exilu.
„Návštěvníci uvidí obývací pokoj patrně nejslavnějšího Modřaňáka – hudebního skladatele Jaromíra Weinbergera,který v roce 1938 na vrcholu kariéry ve svých dvaačtyřiceti letech chvatně opouští svou vlast. Už v jeho devatenácti letech uvedlo Městské divadlo na Vinohradech balet ‚Evelin únos‘.
Jeho symfonické skladby hrály pražské orchestry a ve 20. letech skládal hudbu pro činohry Národního a Stavovského divadla. V letech 1922-1923 byl profesorem kompozice na Ithaca College. Po návratu z USA napsal čtyři opery, z nichž ‚Švanda Dudák‘ získala světový věhlas a byla prováděna na 150 scénách světa. Opereta ‚Na růžích ustláno‘ byla dokonce zfilmována.
Skládal rovněž populární písně, například pro Červenou sedmu i když často pod pseudonymem. Svět opustil dobrovolně 8. 8. 1967 v bezútěšném exilu na Floridě,“ přiblížil osud významného modřanského rodáka Petr Vrána.

Expozice, která je součástí vzdělávacího projektu zaměřeného na československý exil ve 20. století, obsahuje kopie dobových dokumentů.

„V nyní opuštěných výlohách a dalších částech bývalého Prioru chystáme další expozice, připomínající významné osobnosti československého exilu. Vznikne zde databázové centrum, doplňované přispěvateli z celého světa. Atrium se má proměnit v jakési respirium pro koncerty z děl autorů, tvořících v exilu,“ doplnil autor expozice Petr Vrána.

Více informací lze získat na www.ceskoslovensky-exil.info nebo www.Mnichov1938.cz

(http://www.praha12.cz/mnichovsky-diktat-drama-jedne-noci-trauma-jednoho-naroda/d-30861)