Experimentální prostor NoD nabídne skrze vzdělávací cyklus přednášek Video Lectures pohled do historie videoartu
8. října, Praha – Počínaje 17. říjnem startuje v Experimentálním prostoru NoD nový cyklus přednášek Video Lectures. Tato vzdělávací série, která je součástí galerijního prostoru pro prezentaci videoartu Video NoD, si dává za úkol zmapovat vznik a vývoj českého videoartu. V prvním semestru se divákům představí vizuální umělec a jeden z prvních tvůrců videoartu v Německu Petr Vrána, performer a profesor brněnské FaVU VUT Tomáš Ruller a chybět nebude ani přednáška o zakladatelích videoartu Woodym a Steinou Vašulkovými a jejich věhlasném newyorském studiu The Kitchen. Přednášky se budou konat každý třetí čtvrtek v měsíci od 19:00. Kurátorkou cyklu přednášek je Veronika Zajačiková.
První přednáška pod vedením Petra Vrány se uskuteční 17. října od 19:00. Petr Vrána – vizuální umělec, art-director, producent, pedagog a jeden z prvních tvůrců videoartu v Německu – povypráví o vlastní tvorbě, počátcích videoartu v Německu 80. let a 90. let v Čechách a o projektu Media Archivu, jehož je zakladatelem. Na celou akci naváže Visual Manual Special, nyní ukotvený pojmem Audiovisual. V rámci večerních prezentací vystoupí šestice studentů a absolventů vysokých uměleckých škol Jana Bernartová, Jakub Geltner, Jakub Jurásek, Petr Krátký, Josef Rabara, Veronika Zajačiková.
Ve čtvrtek 21. listopadu vystoupí performer a profesor brněnské FaVU VUT Tomáš Ruller, který vedle své experimentální tvorby, spjaté s médiem videa, pohovoří o situaci kolem oboru video-multimédia-performance po roce 1989 v Brně. Součástí programu bude i večer věnovaný výročí jednoho roku fungování galerie Video NoD.
První semestr cyklu Video Lectures uzavře 19. prosince opět Petr Vrána svou přednáškou o umělecké laboratoři The Kitchen založené roku 1971 Woodym a Steinou Vašulkovými.Manhattanské umělecké centrum navštěvovaly známé osobnosti jako Andy Warhol, Philip Glass nebo Jimi Hendrix, které chodily zhlédnou první videonahrávky Vašulkových zaznamenávající umělecké dění sedmdesátých let. Po přednášce bude následovat předvánoční párty ve stylu newyorských 70. let.
Informace a novinářské akreditace:
Šárka Maroušková,
PR manažerka NoD
Tel.: +420 723 706 249
E-mail: sarka@roxy.cz
www.nod.roxy.cz
www.facebook.com/nodprague
Více informací:
Video Lectures pravidelný cyklus přednášek z historie českého videoartu, každý třetí čtvrtek v měsíci od 19:00.
17. říjen
19:00 Petr Vrána: Media Archiv; Vlastní práce; Jak to bylo v 80. letech s videoartem v Německu a v 90. letech v Čechách
20:30 Visual Manual Special / Audiovisual; během večera vystoupí studenti a absolventi vysokých uměleckých škol (Jana Bernartová, Jakub Geltner, Jakub Jurásek, Petr Krátký, Josef Rabara, Veronika Zajačiková)
21. listopad
19:00 Tomáš Ruller: Jak to bylo po roce 1989 v Brně, FaVU VUT; Vlastní tvorba
20:30 Narozeniny galerie Video NoD
19. prosinec
19:00 Petr Vrána: Vzestup a pád newyorské The Kitchen; New York 70. let
Petr Vrána
Vizuální umělec, art-director, producent, jeden z prvních tvůrců videoartu v Německu. Od roku 1986 získával řadu cen a ocenění, jeho klipy se promítaly na MTV, USA i Africe. V těch dobách bylo možno vytváret jen na animaci na filmový materiál. Jeho inovační metoda VIDOX umožnila transformaci videa na pohyblivé malby a předběhla svou dobu. Dokonce slavný režisér Billy Wilder (Někdo to rád horké) si jeho VIDOX okamžitě oblíbil a po setkání v Hollywoodu mu umožnil použití části svého filmu s Jackem Lemmonem a Shirley MacLaineovou.
Vytvořil kompletní grafický design nejen pro TV Hessen 3, ale také pro TV Nova. Roku 1992 založilMedia Archiv, který přímo na Národní třídě nabízel studentům i veřejnosti tehdy nedostupná zahraniční díla videoartu. V Bostonu stvořil V.R.1998 pro firmu Artificial Life virtuální on-line-město Avatari, mnoho let před Second Life. Jako pedagog působil na akademiích v Kolíně nad Rýnem, Kasselu a na FAMU. Coby producent se podílel na německé expozici pro Expo 2000 v Hannoveru. V roce 2004 měla světovou premiéru jím produkovaná opera R.U.R. dle Karla Čapka. Je dlouholetým členem komisí festivalů (Golden Award of Montreux, Europrix, Caesar, Docfilm Jihlava, World Summit Award).
V současnosti se věnuje přípravě vybudováníPamátníku československého exilu v Modřanech – multimediálního monumentu, připomínajícího osobnosti československé kultury, které naše národy ztratily v letech 1939 – 1989.
Tomáš Ruller
Narozen roku 1957. Žije a tvoří v Brně. Vystudoval sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho performance v době komunismu byly sjaty s jeho zkušenostmi s politickou represí a cenzurou – na příklad když mu byla zakázána účast na Dokumentě 8 v německém Kasselu. Od roku 1989 vystavoval a performoval v řadě evropských zemí, Izraeli, Kanadě, Japonsku a USA. Od roku 1992 je vedoucím Atelieru performance na FaVU VUT v Brně. Tento ateliér si dává za cíl vytvářet alternativní cesty myšlení založené na konfrontaci systematizace umění a života. Rullerovy performance mívají sofistikované scénáře, kombinují prvky tradičních mytologií se současnou zkušeností společenského rozpadu. Ve svých pracech kombinuje fotografie, video a další média, která obohacují jaho vizuální jazyk vytvářející křehkou a meditativní atmosféru, do níž zasahují momenty nebezpečí a ohrožení, prezentované často s humorem.
Experimentální prostor NoD je provozován za podpory Hlavního města Prahy a za podpory Ministerstva kultury České republiky.