petrvrana.eu

Úlet 72 a Mimikry: Nebyla to vražda, ale zabití

Centrum současného umění DOX - Foto: Eva Dvořáková

Centrum současného umění DOXFoto: Eva Dvořáková

Před čtyřiceti lety, v červnu 1972, skupina mladých lidí unesla na lince Mariánské Lázně – Praha menší, patnáctimístné letadlo a přistála v tehdejším západním Německu. O život při tom přišel pilot a muž, z jehož zbraně padl výstřel, pak spáchal sebevraždu v německé vyšetřovací vazbě.

Tento incident uchopila po svém komunistická propaganda, a to i v seriálu Třicet případů majora Zemana v proslulém dílu Mimikry. Nové informace o celé kauze nabízí výstava, která dnes začíná v pražském centru DOX.

Její kurátor Petr Vrána v Ozvěnách dne popsal, že v expozici je šest originálních svazků z archivu bezpečnostních složek. „Nezvětšovali jsme je na stěny a zvýraznili místa křivých výpovědí a údajů o tom, že proces byl zmanipulován.

„Materiály dřímaly 40 let v archivech a nikdo z autorů několika knih nešel tak hluboko, jako jsme šli my i s kriminalisty, kteří se mnou spolupracovali v poslední fázi. A objevili jsme nezvratné důkazy o tom, že se nejednalo o vraždu, ale o zabití,“ uvedl Vrána.

Jak připomněl, komunistický režim zneužil příběh nejen do knihy Vražda v oblacích, do televizního majora Zemana, ale do celé mašinérie obrácené proti dlouhovlasým.

„Potom se to dokonce promítlo do osudu skupiny Plastic People, které se dodnes ptají, kdo z nich v tom letadle střílel, ať jim zahrají písničku Bič boží, kterou vlastně napsal režisér Sequens.

„Režim to uchopil a použil k masivní kampani represálií proti mladým,“ shrnul kurátor výstavy Petr Vrána.

Petr Vrána ve Světě o jedné také uvedl, že v té době byly uskutečněny dvě pitvy.„Jedna v Německu a jedna v Čechách a o té se nikdy nikde nemluvilo. Z té pitvy se prokazuje, že střela vyšla z těla ze strany, z hrudníku. Pistoli se pokusil pilot vykroutit únosci z ruky, a přitom vyšel výstřel,“ popsal důkaz, že šlo o neúmyslné zabití.

„Celá tragédie s nešťastným pilotem potom měla za následek, že dnes už většina aktérů vlastně nežije. Jediným, kdo mohl přijet, je Jaromír Dvořák,“ řekl Vrána.Podle jeho slov byl Dvořák šokován dokumenty na výstavě, které potvrzují, že proces byl zmanipulován.

Historik z Vojenského historického ústavu, autorem knih o útěcích přes železnou oponu Ivo Pejčoch zdůraznil, že únosce soudil nikoli zpolitizovaný soud v komunistickém Československu, ale soud demokratického německého státu.

„Pravdou je, že tehdejší zaéápadoněmecká společnost byla rozjitřená jednak únosy letadel, které prováděli levicoví extremisté, jednak z řáděním skupin typu Baader-Meinhofová.“ Pejčoch také poznamenal, že podle dobového tisku přijala veřejnost v Německu únos velmi negativně. Případ se pak stal vítanou záminkou pro tehdejší československý totalitní režim.